В помощь педагогу.
Воскресенье, 28.04.2024, 14:39
Форма входа

Категории раздела
Русский язык и литература [48]
Казахский язык и литература [65]
Английский и немецкий языки [23]
Математика и геометрия [38]
География [22]
Химия [12]
Биология [19]
Физика [4]
История и обществоведение [26]
Физкультура [25]
НВП, ОБЖ [3]
Самопознание [12]
Технология [17]
Начальная школа [77]
Дошколёнок [28]
Школьный психолог [18]
Уроки музыки [20]
Компьютеры и информатика [15]
Классному руководителю [17]
Директору и завучам [1]
Школьная библиотека [2]
Регистрация
Полезные сайты
  • Сайт "Учительский мир"
  • Мини-чат
    300
    рек
    Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0
    Наш опрос
    Кто посещает наш сайт?
    Всего ответов: 227
    Опрос
    Кто посещает наш сайт?
    Всего ответов: 227
    Часы
    Block title
    $MYINF_990
    вам
    Курс валют
    Ежедневные курсы валют в Республике Казахстан
    Погода
    Астана
    Время жизни сайта
    Поиск
    Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz


  • Приветствую Вас Гость | RSS
    Каталог статей
    Главная » Статьи » Предметы и уроки » Начальная школа

    Тұрлаусыз мүшелер
    Сабақтың тақырыбы Тұрлаусыз мүшелер
    Сілтеме Жоспар, оқулық
    Сабақтың мақсаты 1. Сөйлем ішінен тұрлаусыз мүшелерді таба отырып түсіндіру, тапсырмаларды өз беттерінше, топта орындауларына ықпал ету.
    2. Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту. Сөздік қорларын молайту, байланыстыра сөйлеу дағдыларын жетілдіру.
    3. Оқушыларды мейірімділікке, адамгершілікке тәрбиелеу.
    Күтілетін нәтиже 1. Сөйлем ішінен тұрлаусыз мүшелерді табады, айырмашылығын түсінеді.
    2. Сөздерге сұрақ қоюға үйренеді.
    3. Сөйлем құрастыруға машықтанады.
    4. Есте сақтау, ойлау қабілеттері дамиды.

    Көрнекіліктер Дидактикалық материалдар, сызба, кестелер.
    Сындарлы оқытудың модульдерін ықпалдастыру СТО, өз бетінше жұмыс, топтық жұмыс, жұптық жұмыс.

    Сабақ кезеңдері Сындарлы оқытудың әдіс-тәсілдерін ықпалдастыру Мұғалім іс-әрекеті Оқушының әрекеті Күтілетін нәтиже
    Қызығушы-
    лықты ояту
    10 мин
    Миға шабуыл
    «Қай топ шапшаң» ойыны 1.Психологиялық дайындық.
    2. Топқа бөлу
    3. Өткенді пысықтау.
    Оқушыларға өткен тақырыптар бойынша бірнеше сұрақтар беріледі.
    4. Әр топқа сөйлемдер беріледі.

    Қуанышқа бөленген әр күніміз,
    Бақыттымыз балалар
    барлығымыз.
    Біз-Отанның балдырған ұл-қызымыз,
    Әдептілік батылдық ұранымыз.
    Оқушылар 5 топқа бөлінеді.
    Оқушылар сөйлемнің бастауыш пен баяндауышын табады.
    1.оқушылар назарын сабаққа аударады.2.Оқушылар
    Екі бағандағы сөйлемдерді салыстыра отырып, тұрлаусыз мүшелерді ажыратады.
    Мақсат қою
    2мин
    Ассоциация
    құру 5. Оқулықтағы сөйлемдерді салыстыра оқып шығады.
    -Бағанның сол жағындағы сөйлемдер-тұрлаулы мүшелер. Бағанның оң жағындағы тұрлаусыз мүшелері бар сөйлемдер.
    Оқушылар сөйлемдерді салыстыра оқып шығып, қандай айырмашылық байқағанын айтады.
    Тұрлаусыз мүшелер

    Өздігінен сөйлем жасай алмайды.
    Тек сөйлем жасауға көмектеседі.
    Оқушылар өз ойын жинақтап айтуға дағдылана-ды.
    Мағынаны тану
    25 мин
    Топпен жұмыс
    «Жылдам ойла» ойыны
    Өз бетінше жұмыс
    Ойын:
    «Түсін мені»
    Тақтамен жұмыс
    Сергіту сәті
    Шығармашы-лық жұмыс
    Слайд
    Топтық жұмыс
    Оқулықпен жұмыс
    66-жаттығу.
    Сөйлемдерді көшіріп жаздыру.
    67-жаттығу.
    Көру диктанты
    Оқушыларға үлестірме парақшалар таратылады. Олар іштей оқып, қимылмен көрсетеді.
    69-жаттығу.
    Сөйлемдер құрастыру
    Би: Қара жорға
    Сөзжұмбақ шешу
    1.Үңгірді жайлаған, сүйексіз, тиексіз. (Тіл)
    2. Адамның сәні,
    Онсыз жоқ мәні
    (киім)
    3. Үсті толы ине, бірақта іс тігіп, қадамайды түйме.
    (түйме)
    4. Адамдардың киімін, ұстап тұрады иығым.
    (ілгіш)
    5. Іртік-іртік сүттен, қайнатып кептірген. Тәтті дәмі бар. Кім бар оны жеп көрген.
    70-жаттығу.
    Мәтінді оқы.
    Оқушылар қарамен жазылған сөздерге сұрақтар қойдыру. Бұл сөздердің бастауышқа не баяндауышқа қатыстылығын анықтайды.
    Оқушылар жаңылтпашты жатқа жазады. Бастауыштың астын – бір, баяндауыштың астын – екі, тұрлаусыз мүшелердің астын ирек сызықпен сыздыру.
    Мен жазу жаздым. Мен домбыра тарттым. Мен әнге биледім. Мен су әкелдім. Мен ән айттым.
    Оқушылар ішінен тұрлаусыз мүшелерді табады.
    Жазу, домбыра, әнге, су, ән
    Оқушылар тақтаға (гүл, көбелек) зат атаулары бірде бастауыш, бірде тұрлаусыз мүше болатындай етіп, сөйлем құрастыру.
    Оқушылар билеп, сергіп алады.
    і
    і
    і і
    і і
    і і і
    Тіл
    Киім
    Түйме
    Ілгіш
    Іртік
    Оқушылар алғашқы үш сөйлемді көшіріп жазады. Сөйлемдерден тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерді тауып, тиісті інге кіргізеді.
    Сөйлем ішіндегі тұрлаусыз мүшелерді табуды үйренеді.
    Оқушылар сөздерді тиісті сызықпен сызуға дағдылана-
    ды.
    Өз бетінше жұмыс жасауға үйренеді.
    Оқушылар жүйелі сөйлем құрастыру-
    ды үйренеді.
    Оқушылар зат атаулары-
    ның бірде бастауыш, бірде тұрлаусыз мүше болып келетінін меңгереді.
    Оқушылар сөзжұмбақ-
    ты шешіп үйренеді.
    Оқушылар сөйлем мүшелерін бір-бірінен ажыратуды біледі.
    Ой толғаныс
    8мин
    Семантика-
    лық карта
    Кері байланыс
    Бағалау
    Семантикалық карта оқушыларға таратылып беріледі.
    Сабақ туралы оқушы пікірін анықтау
    «Бес саусақ»

    Үйге тапсырма
    71-жаттығу
    Кесте толтырады

    Оқушылар өз ойларын стикерге жазып «Пікір ағашына» іледі.

    Өз-өздеріне баға қояды.

    Оқушылар күнделіктеріне жазады
    Оқушылар семантика-
    лық картаның толтырыл-
    уын меңгереді.

    Источник: http://Тұрлаусыз мүшелер
    Категория: Начальная школа | Добавил: Хала (07.09.2015) | Автор: Халилям E
    Просмотров: 1040 | Рейтинг: 0.0/0
    Всего комментариев: 0
    Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
    [ Регистрация | Вход ]
    Сделать бесплатный сайт с uCoz Copyright MyCorp © 2024