В помощь педагогу.
Воскресенье, 19.05.2024, 01:21
Форма входа

Категории раздела
Русский язык и литература [48]
Казахский язык и литература [65]
Английский и немецкий языки [23]
Математика и геометрия [38]
География [22]
Химия [12]
Биология [19]
Физика [4]
История и обществоведение [26]
Физкультура [25]
НВП, ОБЖ [3]
Самопознание [12]
Технология [17]
Начальная школа [77]
Дошколёнок [28]
Школьный психолог [18]
Уроки музыки [20]
Компьютеры и информатика [15]
Классному руководителю [17]
Директору и завучам [1]
Школьная библиотека [2]
Регистрация
Полезные сайты
  • Сайт "Учительский мир"
  • Мини-чат
    300
    рек
    Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0
    Наш опрос
    Оцените мой сайт
    Всего ответов: 79
    Опрос
    Кто посещает наш сайт?
    Всего ответов: 227
    Часы
    Block title
    $MYINF_990
    вам
    Курс валют
    Ежедневные курсы валют в Республике Казахстан
    Погода
    Астана
    Время жизни сайта
    Поиск
    Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz


  • Приветствую Вас Гость | RSS
    Каталог статей
    Главная » Статьи » Предметы и уроки » Казахский язык и литература

    урок казахского языка для 5 класса с русским языком обучения
    Сабақ тақырыбы: Жайлауда
    Сабақтың мақсаты:
    I. Білімділік: оқушылардың ауыл туралы білімін толықтыру. «Дейін» шылауын пайдалана отырып сөйлем құру. «Сөйлесу» деңгейіне көтерілу. Ауыл өмірін, малдарды, оның төлдерін дұрыс айта білу. Сөзжұмбақтар құрып, оны шешу, суретке қарап әңгіме құру. Өлең, тақпақты мәнерлеп оқып, түсініп айта білу.
    II. Дамытушылық: қисынды ойлап, сөйлеу, сауатты жаза білу, есте сақтау, мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту. Сөздік қорын байыту.
    III. Тәрбиелік: өз туған еліне, туған жеріне, сол арқылы Отанға деген сүйіспеншілік сезімін ояту. Табиғатты, жануарларды сүюге, оларды күтуге, қорғауға тәрбиелеу.
    Сабақтың түрі: аралас сабақ.
    Сабақтың әдіс-тәсілдері: ән айту, мәнерлеп өлең, тақпақ оқу, сурет салу, сөзжұмбақ жасау, ойын арқылы оны шешу.
    Сабақтың көрнекіліктері: Ауыл көрінісі, үй жануарларының, төлдерінің суреті.
    Сабақтың барысы:
    Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу.
    Әнұранды орындау.
    Кезекшімен сұхбат жүргізу.
    Бүгінгі сабақтың мақсатын айту.
    1. Ауыл туралы білетін білімін толықтыру.
    2. Ауылдағы бар тіршілікті өзіміз білетін сөздермен әңгімелеп айту.
    3. «Дейін» шылауын дұрыс қолдана білу.
    4. Ауыл, жайлау. Олардың айырмашылығын айта алу.
    Үй тапсырмасын сұрау: Бірігіп «Ауылым» әнін айту.
    Кіндігімнің жас қаны
    Тамған жерім – Ауылым.
    Шабытымның асқары,
    Самғау жерім – Ауылым.
    Жастығымның куәсі-
    Шұрқыраған ауылым.
    Жусаны мен жуасы
    Бұрқыраған ауылым.
    Негізгі бөлім: Сөздік жұмысы.
    - мұғалімнің жаңа сөздерді түсіндіруі;
    - оқушылар жаңа сөздерді кезекпен оқиды;
    - жаңа сөздерден сөйлемдер құрау.
    Мәтінмен жұмыс:
    Жайлау.

    Жайлау – малшылардың жазғы қонысы. Жайлауды шөбі шүйгін, суы мол жерден таңдайды. Малшылар маусым, шілде, тамыз айларын жайлауда өткізеді.
    Қыстан арықтап шыққан мал жайлауда тойынып, семіреді. Малшылар бие байлап, қымыз ішеді. Айран ұйытып, құрт-ірімшік дайындайды. Біздің ең тамаша, табиғаты сұлу жайлауларымыз: Қарқара, Шалкөде, Асы, Шұбартау, т.б.

    Мәтін бойынша тапсырмаларды орындау:
    1. Ауызша, сұрақ-жауап:
    А)Жайлау деген не?
    Ә)Оны қандай жерден таңдайды?
    Б)Малшылар жайлауда не істейді?
    В)Қазақстанда қандай жануарлар бар?
    Д)Жайлауда адамдар қандай үйде тұрады?
    2. Дәптермен жұмыс:

    Жайлау: малшылардың қонысы, жазғы қоныс, шөбі шүйгін, суы мол



    3. Мына берілген сөздерге дыбыстық талдау жаса: жайлау, ауыл.

    4. Сергіту сәті.

    5. Өлеңді мәнерлеп оқы:
    Ауыл

    Қызық екен ауылда,
    Тойдым әбден қауынға.
    Жедім құртты, майды да,
    Көрдім құлын, тайды да.

    6. Жаңа мәтіннен алған білімін бекіту, сабақты қорытындылау.
    Венн диаграмма әдісі:
    Жайлау Ауыл

    7. Бағалау
    8. Үйге тапсырма: сөздік жаттау. «Жайлау» тақырыбына сөзжұмбақ құру.
    Категория: Казахский язык и литература | Добавил: Айна (29.04.2014) | Автор: Салимбаева Айнаш Муратовна E
    Просмотров: 2704 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
    Всего комментариев: 1
    1 888777  
    Сәлеметсізбе Айнаш,сабақ жоспарыңыз жақсы құрылған,көрнекіліктер ұтымды пайдаланылған.Шығармашылық табыстар тілеймін!!!

    Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
    [ Регистрация | Вход ]
    Сделать бесплатный сайт с uCoz Copyright MyCorp © 2024